Hrvatski nogometni kup, organiziran po 25. put od Hrvatskoga kulturnoga društva u Gradišću, je imao ljetos svoje mjesto izvedbe u Južnom Gradišću, u Stinjaki. Premijera je bila, da je finalni dan na djelatni dan a takaj i u noći pri umjetnom svitlu. To ima svoj uzrok u problemu prepunoga kalendara terminov nogometnih klubov. Ipak je bilo sve u redu i došlo je do presenećenja, jer favorizirani klubi SV Nova Gora i ASKÖ Stinjaki su zaustavljeni u polufinalni utakmica od ASV-a Rasporak i SV-a Otava. Dobitnik ljetošnjega Hrvatskoga nogometnoga kupa je nastao nogometni Klub iz sjeverogradišćanskoga Rasporka, ki je tukao u finalu drugoligaša SV Otavu visoko sa 7:0. Polag poteškoć o termini igar Hrvatskoga nogometnoga kupa (HNK) se za dojduće ljeto još nije raspisalo naticanje, tako je moglo biti ljetošnje naticanje za sada i zadnje.

STINJAKI — Jur nadmoćni prvak Gradišćanske lige, SV Nova Gora, domaćini, treti Gradišćanske lige ASKÖ Sti­njaki, i četvrti Gradišćanske lige, ASV Rasporak, kao „underdog“ SV Otava su se kvalificirali za finalne utakmice 25. Hrvatskoga nogometnoga kupa, ke su se odigrale srijedu 29. maja 2013. u Stinjaki.

ASV Rasporak je pobjedom od 7:0 bez velikoga truda nas­tao dobitnik 25. Hrvatskoga nogometnoga kupa i tim do­bio jednotajedni kemp za treniranje u Hrvatskoj. Momčad SV-a Ota­va, ka je nastala presenećeno drugi finalist, je nagradjena čekom od 1000 €. Momčad Askö-a Stinjaki, ka je s 5:4 dobila striljanje penalov protiv SV-a Nova Gora, je dostala isto kao i Novogorci garnituru dresov, ke je stavila na raspolaganje firma SAP iz Zagreba.
Igrač ASKÖ-a Rasporak, Mar­jan Markić je odlikovan kao najbolji igrač s posebnim zlatnim dukatom.

Čašćenje dobitnikov je muzički oblikovalo Tamburaško društvo Stinjačko kolo a poje­dine nagrade su podilili bivši ministar za financije Hrvatske, dipl. inženir Ivan Šuker kao zastupnik Hrvatskoga sabora, Ivo Djerik od hrvatske delega­cije, zemaljska savjetnica u Gradišćanskoj vladi Verena Dunst, zastupnica zemlje Gra­dišća, predsjednik Hrvatskoga kulturnoga društva u Gradiš­ću ddr. Stanko Horvat i potpredsjednik HKD-a za južno Gradišće dir. Bruno Radaković kao i bivši generalni sekre­tar HKD-a i dugoljetni organi­zator Hrvatskoga nogometno­ga kupa, Mate Kliković.

U okviru finala je Hrvatsko kulturno društvo častilo nogo­metne funkiconare, ki jur od samoga početka sudjeluju u kupskom komitetu. To su uz duhovnoga oca Hrvatskoga nogometnoga kupa, dugoljetnoga tajnika HKD-a Matu Klikovića, još Hanzi Karall iz Maloga Borištofa, načelnik Hanzi Balogh iz Fileža, Ro­bert Mihalić iz Pajngrta kao i dugoljetni direktor OŠ Karl Kovač iz Nove Gore.

POLUFINALNE IGRE
NOVA GORA - RASPORAK
2 : 2 (1:1)

Prva polufinalna utakmica je bila označena brzom i izmjeni­čnom igrom. M. Marth je ulovio povratni pas rasporčanske obrane i je svladao u 17. min. vratara Pfeiffera k 1:0. M. Mar­kić je pet minut pred pauzom skrbio za 1:1, a po 2:1 M. Kova­čića je Markić opet bio na pravom mjestu k 2:2. U striljanju penalov za finale se je istaknuo vratar Rasporka Pfeiffer kao dobitnik. On je uništio jedanaesterce Libera, Wölfera i G. Novaka i je tim osigurao svojemu tīmu ulaz u finale.
Striljci: Marth, Kovačić; Markić (2)

STINJAKI - OTAVA
0 : 1 (0 : 0)

Defenzivnom taktikom su dali Otavci u prvoj polovici do­maćinom navaliti, a u drugom dijelu su do­brimi napadi stavili domaćine pod pritisak. Dokle su u prvom dijelu Sti­njačani propustili dvi debele šanse, je po minjanju stran vratar Ostojović spasio Sti­njačane pred zaostatkom. Ključna scena ovoga supa­renja je zabilježena par minut pred krajem utakmice. Slobodni udarac Varge iz 35 metarov je udrio Böcskör glavom u mr­i­žu mnogo slavljenomu dobitnomu golu.
Striljac: Böcskör

2 : 2 (1:1)

Prva polufinalna utakmica je bila označena brzom i izmjeničnom igrom. M. Marth je u­lovio povratni pas rasporčan­ske obrane i je svladao u 17. mi­nuti vratara Pfeiffera k 1:0. M. Markić je pet minut pred pauzom skrbio za 1:1, a po 2:1 M. Kovačića je Markić opet bio na pravom mjestu k 2:2. U strilja­nju penalov za finale se je is­ta­knuo vratar Ra­­sporka Pfeiffer kao dobitnik. On je uništio je­danaesterce Li­bera, Wölfera i G. Novaka i je tim osigurao sv­ojemu tīmu ulaz u finale.
Striljci: Marth, Kovačić;
Markić (2)

STRILJANJE PENALOV ZA 3. MJESTO
NOVA GORA - STINJAKI
4 : 5

Dokle su Sti­njačani pretvorili svih pet pe­nalov, je vratar Ostojović sa­mo četira pute svladan od Novogorcev. Penal G. Konrada je stinjački vratar uništio i tim o­sigurao doma­ćinom treto mjesto u kupu.

FINALE
RASPORAK - OTAVA 7 : 0 (2:0)

U finalu zemljoligaš nije dao šansu drugoligašu iz Otave. Ra­s­porčani su prošli udarcem glavom D. Markića u 8. minuti u front, a pet minut kasnije je M. Markić povišio na 2:0 pe­ljanje, kim se je išlo u pauzu. Veljek po pauzi kratko suprotstavljanje Otavcev, ali Gludovac, Varga i Gold nisu bili do­sta precizni. U zadnjoj četvrt uri je momčad trenera Trkulje pokazala znake umora, ča su igrači trenera Rotpullera isko­ristili još obiljnomu dobitku s ukupno sedam golov.
Striljci: M. Markić (3),